Arcydzięgiel korzeń mielony
Arcydzięgiel, znany również jako arcydzięgiel lekarski bądź po prostu litwor, wyróżnia się wśród ziół bardzo bogatym składem, który sprawia, że jest to jedna z najbardziej cenionych roślin w medycynie naturalnej. Zawiera między innymi olejek eteryczny, kwas walerianowy, flawonoidy, garbniki, kumaryny, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, sole mineralne oraz gorycze. Tak bogaty skład decyduje o jego działaniu:
- żółciopędnym
- pobudzającym wydzielanie soku żołądkowego
- wiatropędnym
- przeciwzakrzepowym
- wykrztuśnym
- moczopędnym
- uspokajającym
- rozkurczowym
- przeciwbólowym
- przeciwbakteryjnym
- przeciwgrzybiczym
Zastosowanie wewnętrzne
Lecznicze działanie arcydzięgla polega między innymi na regulacji pracy układu pokarmowego – ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia i kolkę, pobudza apetyt, jest pomocny przy biegunkach i zaparciach, a także przy schorzeniach woreczka żółciowego. Ponadto działa napotnie i wykrztuśnie, zalecany jest więc przy przeziębieniach i chorobach dróg oddechowych. Arcydzięgiel doceniany jest również ze względu na działanie uspokajające i przeciwdepresyjne oraz pobudzanie krążenia krwi. Zwiększa wydzielanie moczu, łagodząc dolegliwości związane ze schorzeniami dróg moczowych i przyspieszając wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.
Zastosowanie zewnętrzne
Olejek z arcydzięgla, stosowany do nacierania, łagodzi nerwobóle, bóle reumatyczne, bóle mięśniowe, działa uspokajająco i nasennie. Olejek i odwar mają silne działanie bakterio- i grzybobójcze, z tego powodu zalecane są do przemywania cery tłustej i trądzikowej, a także przy grzybicy.
Odwar z arcydzięgla
Łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalewamy szklanką wody i gotujemy pod przykryciem przez około 2-3 minuty, po czym odstawiamy na 15 minut. Szklankę odwaru pijemy 2-3 razy dziennie.
Nalewka z arcydzięgla
Korzeń arcydzięgla zalać spirytusem i odstawić na tydzień. Po tym czasie odcedzamy nalewkę, którą podajemy 3 razy dziennie po 2-3 łyżeczki.